Robot chirurgiczny da Vinci X jest uniwersalną platformą operacyjną, która znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach urologicznych, ginekologicznych oraz kardiologicznych. W Centrum Chirurgii Robotycznej Mazovia przy pomocy robota da Vinci X wykonywane są skomplikowane zabiegi onkologiczne jak: częściowa resekcja nerki z powodu guza, cystektomia radykalna z odprowadzeniem moczu oraz radykalna prostatektomia.

Dzięki operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci możliwe jest:

  • mniejsze uszkodzenie tkanek i struktur sąsiadujących podczas zabiegu
  • Dobry wynik onkologiczny przy minimalizacji skutków ubocznych
  • precyzyjne, szczelne zespolenie cewki z szyją pęcherza
  • szybsze usunięcie cewnika (zazwyczaj 3-4 doba po operacji),
  • krótszy czas unieruchomienia po operacji, szybsza rehabilitacja,
  • szybszy powrót trzymania moczu,
  • większa możliwość zachowania wzwodu.

Co to jest robot chirurgiczny da Vinci.

Robot  da Vinci zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych, precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych na drodze laparoskopii, został wprowadzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical do użytku klinicznego w 1999 roku.

Zasadnicze elementy robota to konsola i część robocza. Część robocza, umieszczona na wózku może być przemieszczana stosownie do potrzeb, ma bezpośredni kontakt z operowanym pacjentem, składa się z czterech przegubowych,  ramion wprowadzonych poprzez porty laparoskopowe do ciała: trzech z narzędziami z końcówkami wykonującymi manipulacje w technologii EndoWrist, czwarte to kamera endoskopowa. EndoWrist to rozwiązanie konstrukcyjne  naśladujące nadgarstek, pozwalające na wykonywanie ruchów z nieograniczoną swobodą i dotarcie do trudno dostępnych miejsc w czasie zabiegu, co daje możliwość precyzyjnego preparowania, szczególnie delikatnych naczyń i nerwów, w kluczowych momentach dla wyniku czynnościowego zabiegu.

Stojąca oddzielnie konsola, połączona światłowodem z częścią roboczą, jest właściwym miejscem pracy chirurga wykonującego zabieg operacyjny. Wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie przez okulary trójwymiarowego obrazu z kamery endoskopowej w jakości  HD i  wielokrotnym powiększeniu, zapewnia pełną kontrolę i precyzyjne poruszanie się w polu operacyjnym. Zintegrowany system pozwalający na 100% kontrolę lekarzowi  operującemu daje możliwość wykonania zabiegu bez żadnych ograniczeń anatomicznych.

Robot sam z siebie nie wykonuje żadnych ruchów czy działań, wszystko jest sterowane  przez operatora i obsługiwane przez asystę. Dla zapewnienia najwyższej jakości zespół biorący udział w operacji jest stały, w jego skład wchodzą najbardziej doświadczeni lekarze i pielęgniarki.